piątek, 3 listopada 2017

DYNIA MARYNOWANA

Pewnych rzeczy nie da się zrobić „na zapas”,  trzeba je powtarzać cyklicznie: co dzień, co tydzień, co miesiąc, co rok. Jak się okazuje nawet zapasów nie można zrobić na zapas ;-)  i tak jak co roku, o tej porze roku u nas DYNIA MARYNOWANA. 
SKŁADNIKI:
5–6 cio kg dynia używam odmiany zwyczajnej np.: żółtej melonowej, bambino 
1 kg cukru
1/2 litra octu spirytusowego 10%
1/2 litra wody
goździki do smaku ( ok. 10 sztuk)
można do słoików dołożyć papryczkę chilli wówczas dynia będzie słodko- ostra
wyparzone słoiki ok. 12- 14 sztuk
PRZYGOTOWANIE:
Dynię wydrążamy z miąższu i pestek, obieramy, kroimy na kawałki – kostkę. Z cukru, wody i octu gotujemy syrop dodajemy goździki. Do gotującego syropu przekładam pokrojoną dynię i gotuję ok. 5 minut. Dynia musi pozostać jędrna. Zanim przełożę dynię do słoików koniecznie trzeba wyjąć goździki. Dlatego często aby ułatwić sobie pracę wkładam je do gotującej zalewy zamknięte w zaparzaczu do herbaty.
Do słoików przekładam kawałki dyni i zalewam syropem. Słoiki odwracam do góry dnem i pozostawiam tak aż do ostygnięcia. Dynia musi postać 2 – 3 tygodnie. Ja lubię ją dodawać do sałatek.

czwartek, 2 listopada 2017

PREZESOWA

Właściwie ciasto nazywa się PLEŚNIAK, ale nic tak nie psuje dania jak słaba nazwa. Ta szczególnie nieapetyczna. Dlatego nazwa PREZESOWA...pod taką nazwą przepis otrzymałam ponad 20 lat temu od teściowej i zdecydowanie  ta nazwa jest lepsza.
Ciasto robię baaardzo często ! Ale nigdy jedna PREZESOWA nie wystarcza...w miarę jedzenia apetyt rośnie więc najlepiej przygotujcie dwie . Wyrzuty sumienia będą … ale smacznego!!!
SKŁADNIKI:
4 jajka duże ( oddzielić żółtka od białek)
3/4 szklanki cukru
3 szklanki mąki ( tortowej)
1 kostka masła
1 czubata łyzeczka proszku do pieczenia
cukier waniliowy
4-5 łyżek kakao
1 słoik ( 250ml – 300ml) powideł śliwkowych lub innego kwaśnego dżemu
do bezy na wierzch:
3/4 szklanki cukru pudru
szczypta soli
PRZYGOTOWANIE:
Ciasto:
Do miski przesiewam mąkę, dodaję cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia. Dodaję 4 żółtka oraz pokrojone masło. Białka pozostawiam do ubicia bezy.
Zagniatam ciasto – jeśli będzie trudno się zagniatało można dodać łyżkę śmietany lub jogurtu. Ciasto musi być jednolite i dobrze zagniecione, nie powinno się rozpadać.
Dzielę ciasto na 3 części:
część 1 - do wyłożenia na spód formy ( ta część wychodzi mi trochę większa)
część 2 - zagniatam ją dodatkowo z kakao
część 3 – pozostawiam do wykonania kruszonki
Beza:
Do białek dodaję szczyptę soli i cukier puder ( można dodać dodatkowe białko wówczas beza będzie bardziej okazała). Całość ubijam aż piana będzie sztywna.
Złożenie ciasta: 
Formę o średnicy 30 cm wylepiam ciastem ( część 1), na to wykładam powidła. Następnie ścieram na tarce, na grubych oczkach ciasto kakaowe ( część 2) tak aby ciastem przykryć powidła. Wykładam bezę, rozprowadzam ją równomiernie. Na sam wierzch ścieram na tej samej tarce ciasto część 3
Całość piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, pieczenie góra dół przez około 45 minut.

sobota, 23 września 2017

SZYBKIE CIASTO Z CZERWONYMI PORZECZKAMI

SKŁADNIKI:
120g miękkiego masła
3/4 szklanki drobnego cukru
2 duże jajka
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżka ekstraktu z migdałów
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
200g śmietanki kremówki 30%
200g czerwonych porzeczek ( mogą być mrożone)
3 łyżki płatków migdałowych 
cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE:
Piekarnik rozgrzać do 185 stopni. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia. Do miski wsypujemy mąkę oraz proszek do pieczenia. Porzeczki lub inne owoce myjemy. Ja lubię porzeczki zamrozić wówczas są twarde i się nie rozgniatają przy mieszaniu z ciastem.
Miękkie masło ucieramy z masłem i cukrem na puszystą masę dodajemy jajka i ekstrakt migdałowy i nadal ucieramy. Do masy przesiewamy mąkę i  proszek do pieczenia. Całość mieszamy i wlewamy śmietankę i ponownie mieszamy. W ciasto należy wmieszać porzeczki. Ja nawet jeśli porzeczki są świeże lekko je zamrażam żeby nie rozgniotły się  przy mieszaniu. Owoce należy wmieszać w ciasto. Następnie przekładam do wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tarta tortownicy, dno tortownicy wykładam papierem. Wyrównuję wierzch ( ciasto jest dość gęste) i posypuję migdałami. Piekę ok. 45 – 60 minut, aż wierz zbrązowieje. Ciasto po wystudzeniu posypuję cukrem pudrem.
Idealne na miłe popołudnie. Przepis podpatrzony :-) na blogu Czerwony Fartuszek


poniedziałek, 11 września 2017

GRZYBOWA ZE ŚWIEŻYCH GRZYBÓW LEŚNYCH

Podobno grzybiarz jest jak saper...myli się tylko raz . Ja grzyby zbieram sama, ale jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności kupcie je - i przygotujcie szybką grzybową.
Składniki:
500 g podgrzybków i/lub prawdziwków
1 cebula
2 marchewki
1 pietruszka (korzeń)
2-3 ziemniaki
1-2 łyżki masła
3 liście laurowe
5-6 ziaren ziela angielskiego
sól i pieprz do smaku
ok. 100 ml śmietany najlepiej kremówki 30% ale może też być 18%
pęczek natki pietruszki
Przygotowanie:
Grzyby czyścimy, opłukujemy, większe okazy dzielimy na połówki lub ćwiartki, mniejsze zostawiamy w całości. Bardzo duże kapelusze kroimy w paski.
Cebulę siekamy w kostkę, marchewki i pietruszkę w plasterki. Warzywa podsmażamy na maśle przez ok 1-2 minuty, cały czas mieszając żeby się nie przypaliły. Dodajemy grzyby i przyprawy, podsmażamy kolejne 5 minut cały czas mieszając. Gdy grzyby zmiękną całość zalewamy bulionem i dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy jeszcze ok 15 minut. Śmietanę roztrzepujemy w misce i dolewamy trochę gorącej zupy. Zahartowaną śmietanę wlewamy do zupy, cały czas mieszając – nie gotujemy.
Podajemy z dużą ilością siekanej natki pietruszki.


czwartek, 31 sierpnia 2017

CUKINIA ZAPIEKANA W CIEŚCIE FILO

SKŁADNIKI:
1 opakowanie ciasta filo
2 -3 cukinie
2 kulki mozzarelli  
1 opakowanie śmietany 18% lub greckiego jogurtu
2 ząbki czosnku
3 jajka
1/2 piersi z kurczaka – ten składnik można pominąć i zrobić z samą cukinią
1 łyżeczka mieszanki ziół greckich
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
sól
PRZYGOTOWANIE:
Cukinię kroimy na plasterki nie większe niż 0,5cm – zalewamy je wrzątkiem, solimy i blanszujemy przez ok. 2 minuty, odcedzamy na sitku. Formę do tarty ( o średnicy 30cm) smarujemy obficie olejem i wykładamy 3-4 plastrami cista filo. Do miski wlewamy śmietanę lub jogurt, wbijamy jajka i dobrze mieszamy na jednolitą masę. Do masy dodajemy drobno pokrojonego kurczaka, sól, czosnek, zioła, pieprz wszystko dobrze mieszamy.
1/2 masy wylewamy na ciasto, układamy zblanszowane plastry cukinii, przekładamy je kawałkami mozzarelli, na wierzch wylewamy resztę masy i kładziemy drugą warstwę mozzarelli. Boki ciasta wystające poza formę zawijamy na wierzch, smarujemy olejem.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok 45 – 50 minut.
Gotowe i …...pyszne.


niedziela, 25 czerwca 2017

CIASTO Z TRUSKAWKAMI BABCI NANUSI

Babcia Nanusia ( Anastazja) robiła to ciasto co piątek - taki rytuał. Nigdy nie używała przepisów i zawsze wychodziło cudo. Dodawała do ciasta sezonowe owoce: jabłka, truskawki, morele, śliwki. A zimą zamiast owoców dzieliła ciasto na dwie części i do jednej dodawała kakao.
Ja najbardziej lubiłam wersję z truskawkami i ze śliwkami. Te ciasta były pyszne Babciu.
SKŁADNIKI:
2 duże jajka
1 szklanka cukru
1,5 szklanki mąki typ 450
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
pół kostki masła
szczypta soli 
bułka tarta do wysypania formy

kilka truskawek
PRZYGOTOWANIE:
Jajka ucieramy z cukrem, szczypta soli i cukrem waniliowym. Roztapiamy w rondelku masło i odstawiamy je do wystygnięcia.
Formę ( ja użyłam formy do tary o średnicy ok 25cm) smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Jeśli chcesz użyć większej formy – podwój składniki.
Do utartych z cukrem jajek dodajemy przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Ciasto zrobi się gęste, ale na koniec dodajemy roztopione i przestudzone masło co poprawi konsystencję masy, dokładnie mieszamy i wykładamy do formy.
Truskawki myjemy, usuwamy szypułki. Owoce „wciskamy” w ciasto, całość wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180°C przez 50-60 minut.


niedziela, 18 czerwca 2017

TARTA Z TRUSKAWKAMI Z KREMEM Z SERKA MASCARPONE

SKŁADNIKI NA KRUCHY SPÓD:
3 łyżki cukru pudru
100g zimnego masła
1 małe jajko
1 szklanka mąki typ 450
dżem truskawkowy  - można pominąć tez będzie pyszna
KREM MASCARPONE:
1 opakowanie serka mascarpone 250 gram
1 małe opakowanie śmietany kremówki 30% - śmietana musi być mocno schłodzona
3 łyżki cukru pudru
1 laska wanilii
truskawki ok 1/2 kg
PRZYGOTOWANIE:
Mąkę przesiewamy, dodajemy zimne masło, cukier, jajko. Zagniatamy gładkie ciasto i chłodzimy je w lodówce przez ok 30 minut. Następnie ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim formę do tarty o średnicy 23 – 25 cm. Ciasto nakłuwamy widelcem, wykładamy papierem do pieczenia i obciążamy np. fasolą, żeby spód się nie wybrzuszył ;-). Tak przygotowane wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, pieczemy ok 20 minut. Po tym czasie papier z fasolą zdejmujemy i pieczemy jeszcze przez kolejne 5-10 minut tak aby spód był przyrumieniony.
Ciasto wyjmujemy studzimy – ja dodatkowo jeszcze ciepły spód smaruję dżemem truskawkowym ale to nie jest konieczne. Spód stygnie  - a w tym czasie przygotowujemy krem. Serek mascarpone mieszamy z cukrem pudrem i wanilią. Laskę wanilii należy rozciąć wzdłuż i wyskrobać z niej miąższ.
Mocno schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno. Serek mascarpone mieszamy z ubitą śmietaną. Tak przygotowany krem wykładamy na ostudzony spód dekorujemy truskawkami, można dodać listki mięty lub melisy.

sobota, 17 czerwca 2017

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI I PIECZONYM KURCZAKIEM

Sezon truskawkowy trwa, trzeba korzystać, a truskawka nie musi być tylko na słodko. Tym razem propozycja wytrawna ...pyszna, letnia sałatka.
SKŁADNIKI:
ćwiartka pieczonego kurczaka lub grillowana pierś z kurczaka
mieszanka sałat ( roszponka, sałata, lodowa, radicchio, rukola)
3 ogórki gruntowe
garść bazylii
1 mała cebula biała lub fioletowa
10 truskawek
1 opakowanie greckiego sera feta
4-5 gałązek świeżego tymianku
sól
pieprz
SOS:
4 łyżki oliwy
4 łyżki octu balsamicznego
1 łyżka miodu
1 ząbek czosnku
PRZYGOTOWANIE:
Sałaty myjemy, po kilka liści każdej rwiemy na kawałki i układamy na talerzu, można użyć gotowej mieszanki sałat – będzie szybciej.
Ogórki i cebulę obieramy ze skórki i kroimy w talarki, układamy na talerzu. Truskawki myjemy, dzielimy na połówki i dodajemy do warzyw. Upieczonego kurczaka, lub grillowaną pierś z kurczaka dzielimy na cząstki i układamy na sałacie. Na wierzch posypujemy rozkruszony ser feta, bazylię i listki tymianku. Solimy i pieprzymy do smaku.
Na koniec przygotowujemy sos : do słoika wlewamy oliwę, ocet dodajemy miód i czosnek. Słoik zakręcamy i mocno potrząsamy tak aby wszystkie składniki się dobrze połączyły, jeśli sos jest zbyt kwaśny dodajemy odrobinę miodu, jeśli zbyt słodki trochę octu ;-)
Sos wylewamy na wierzch sałaty, lub podajemy oddzielnie do samodzielnego dozowania wedle uznania.  ❤️❤️

sobota, 1 kwietnia 2017

SMOOTHIE TRUSKAWKOWO - BANANOWE Z IMBIREM I LIMONKĄ

SKŁADNIKI:
1 dojrzały banan
1 szklanka truskawek
1 mały pojemniczek jogurtu naturalnego 
sok z 1/2 limonki
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
PRZYGOTOWANIE:
Użyłam truskawek  polskich mrożonych, uważam że są najlepsze i zdecydowanie wole ich użyć nawet jeśli są mrożone - te na zdjęciach to „turyści” z Hiszpanii jedynie dla ozdoby, bo w smaku daleko im do rodzimych.
Truskawki rozmrażam, dodaję pozostałe składniki – wszystko dokładnie miksuję  na gładką masę, przelewam do szklanki dekoruję – i oczywiście, nie może być inaczej -  SMAKUJE

środa, 29 marca 2017

SAŁATKA Z WĘDZONYM DORSZEM I PESTO

SKŁADNIKI:
mieszanka sałat wg. uznania: radicchio, roszponka, lodowa rukola
4 liście cykorii
kilka listków bazylii
3 – 4 pomidorki koktajlowe
½ pomarańczy
kiełki jarmużu
sól, pieprz, limonka do skropienia ryby
kawałek wędzonego dorsza, można użyć również makreli lub halibuta
SKŁADNIKI NA PESTO:
garśĆ liści bazylii
5 łyżek oliwy
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka podprażonych pestek pinii lub orzechów laskowych
1 łyżeczka parmezanu
PRZYGOTOWANIE:
Sałatę, cykorię oraz pomidory myjemy, osuszamy. Sałatę i cykorię rwiemy na drobne kawałki i razem z pomidorkami i liśćmi bazylii układamy na talerzu. Na środku kładziemy kawałki wędzonego dorsza. Rybę wcześniej należy obrać i usunąć ości. Dodajemy fileciki z pomarańczy i całość posypujemy kiełkami – ja użyłam kiełków jarmużu.
Sałatę polewamy 1 łyżka oliwy, rybę skrapiamy limonką.
W moździerzu ucieramy: bazylię, czosnek szczyptę soli oraz oliwę, dodajemy podprażone pestki pinii delikatnie wszytko ucieramy. Na koniec dodajemy parmezan. Jeśli pesto wychodzi zbyt gęste można dodać więcej oliwy.
Tak przygotowane pesto wykładamy na sałatę lub podajemy oddzielnie w miseczce do samodzielnego dozowania.

środa, 22 marca 2017

PASZTET Z ZIELONEJ SOCZEWICY


SKŁADNIKI:
250 g zielonej soczewicy
3 cebule
3 ząbki czosnku
1 jajo
2 łyżki oliwy
4-5 marchewek
1 pęczek koperku
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
sól morska
świeżo mielony pieprz
gałka muszkatołowa świeżo starta
2 łyżki bułki tartej
WYKONANIE:
Soczewicę zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na godzinę lub dwie.
Na patelni podsmażamy czosnek z pokrojoną cebulą w piórka. Przekładamy do garnka, dodajemy namoczoną soczewicę, solimy i gotujemy na małym ogniu 20-25 minut. Warzywa powinny być przykryte całkowicie wodą. Po 15 minutach dodajemy obraną i pokrojoną w talarki marchewkę. Gdy soczewica jest miękka zdejmujemy z ognia, odlewamy nadmiar płynu. Miksujemy wszystko na pure lub przepuszczamy przez maszynkę. Dodajemy jajko, oliwę, posiekany koperek, kolendrę oraz pieprz cayenne i bułkę tartą.
Doprawiamy solą i grubo mielonym pieprzem. Wszystko razem mieszamy.
Masę przekładamy do formy keksowej wysmarowanej delikatnie masłem i oprószonej bułką tartą lub innego naczynia wedle fantazji.
Pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 45 minut. Podajemy z dużą ilością zielonej sałaty. 

piątek, 17 marca 2017

SZAKSZUKA

SZAKSZUKA – czyli WIELKI BAŁAGAN, to danie charakterystyczne jest dla kuchni, tunezyjskiej, izraelskiej, egipskiej i marokańskiej, przygotowuje się go zazwyczaj z pomidorów, cebuli, papryki i jajek, ale skoro to bałagan to ja z przymróżeniem oka ;-) dodałam jarmuż - i też jest pysznie.
Jak dla mnie to jedno z lepszych śniadań
Zróbcie sobie taki bałagan – jest pyszny – i zdecydowanie łatwo go posprzątać ;-)
SKŁADNIKI:
1 garść jarmużu lub szpinaku
1 ząbek czosnku
1 mała cebula
1 pomidor malinowy lub 10 pomidorków koktajlowych 
1/2 łyżeczki papryki słodkiej 
szczypta pieprzu cayenne 
2 duże jajka
kawałek sera koziego ja użyłam sera koziego PRESIDENT
sól 
natka pietruszki lub bazylia do posypania na wierzch
PRZYGOTOWANIE:
Ja użyłam jarmużu , należy go umyć i odciąć twarde kawałki łodyg. Czosnek i cebulę drobno posiekać, zeszklić na oliwie dodać jarmuż i podsmażyć, solimy i doprawiamy słodka papryką . Jarmuż podsmażamy aż będzie miękki ok 10minut , dodajemy pomidory, zwiększamy ogień i dusimy aż sok z pomidorów wyparuje. W warzywnej pulpie robimy 2 zagłębienia i wbijamy w nie jajka, dookoła układamy kawałki koziego sera. Całość przykrywamy pokrywką i czekamy aż białko jajka się zetnie. Gotowe. Wierzch można posypać siekana natka pietruszki, bazylią i odrobiną pieprzu.
Najlepiej smakuje z pieczywem razowym lub chrupiącą bagietką.

środa, 8 marca 2017

JARZYNOWA ZE SZPARAGOWĄ

SKŁADNIKI:
1 mała cebula
2 marchewki
1 ząbek czosnku
1 mały por
1 pietruszka ( korzeń)
kawałek selera ( korzeń)
2 garści fasolki szparagowej
2 - 3 ziemniaki 
1,5 litra bulionu warzywnego lub rosołu drobiowego
1 łyżka oleju
3 łyżki śmietany
sól, pieprz
świeży koperek lub natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE:
Warzywa obieramy, myjemy i kroimy: cebulę w drobną kostkę, pora w krążki, marchew w plasterki, pietruszkę i selera w drobne paseczki, fasolkę szparagową dzielimy każdy strączek na pół, a czosnek przeciskamy przez praskę.
Wszystkie warzywa poza ziemniakami – podsmażamy w garnku, na oleju przez ok. 5 minut stale mieszając żeby się nie przypaliły. Gdy warzywa trochę zmiękną zalewamy je bulionem warzywnym lub rosołem drobiowym, gotujemy kolejne 5 minut i dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Całość gotujemy przez ok 10minut, aż ugotują się ziemniaki. 
Śmietanę mieszamy ze szczyptą soli, wlewamy do niej kilka łyżek zupy żeby się „zahartowała” . Zahartowaną śmietanę wlewamy do lekko przestudzonej zupy i już nie gotujemy żeby śmietana się nie zważyła.
Dodajemy sol i pieprz do smaku. Podajemy z dużą ilością siekanego koperku lub natki pietruszki. 

sobota, 4 marca 2017

DORADA PIECZONA Z WARZYWAMI

SKŁADNIKI:
2 Dorady – oczyszczone i oskrobane z łusek
1 Cukinia
1 Marchew
1 Fioletowa cebula
Garść pomidorów koktajlowych
Garść fasolki szparagowej
6 ząbków czosnku
4 ziemniaki
kilka gałązek natki pietruszki
2 Łyżki sosu sojowego
Sól, Pieprz
Rozmaryn
4 Łyżki oliwy extra vergine
Sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
2 łyżeczki musztardy dijon
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
SOS:
4 Łyżki jogurtu greckiego
2 Ząbki czosnku
1/3 Łyżeczki papryki ostrej w proszku
szczypta soli
2 łyżeczki soku z cytryny
zioła np. szczypiorek, koperek, natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE:
Doradę opłukać, jeśli ma łuski to koniecznie dokładnie oskrobać. Rybę natrzeć oliwą, solą i skropić sosem sojowym oraz sokiem z cytryny. Środek ryby posmarować musztardą i tak przygotowaną rybę pozostawić w powstałym sosie na ok 1 godzinę.
W tym czasie przygotować warzywa. Marchew i ziemniaki obrać, pokroić (ja kroję marchew w plasterki, a ziemniaki w łódeczki). Marchew i ziemniaki trzeba ugotować al dente – czyli należy je gotować przez ok 10 minut w osolonej wodzie. Ryba piecze się krotko, tak więc akurat te warzywa nie zdążyłyby się upiec. Pozostałe warzywa – cukinię i cebulę należy pokroić w plastry, pomidorki koktajlowe  i ząbki czosnku przekroić na połówki, fasolkę szparagową jeśli macie mrożoną koniecznie rozmrozić ewentualnie też podgotować al dente.
Piekarnik nagrzać do 250 stopni – grzanie góra – dół, bez termoobiegu.
Rybę wyłożyć na blachę, dookoła ułożyć wcześniej przygotowane warzywa, całość posypać rozmarynem i polać oliwą, warzywa dodatkowo posolić. Wstawić do piekarnika na ok .20 minut. W połowie pieczenia dolać wino.
Przed podaniem przygotować sos – jogurt wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, przyprawić sokiem z cytryny, sola i ostra papryką, ja dodałam do sosu koper ale, może być to szczypiorek albo natka pietruszki. 

 

wtorek, 28 lutego 2017

JABŁKOWE PANCAKES CZYLI SMAŻONE JABŁKA W CIEŚCIE NALEŚNIKOWYM

Polskie Ostatki, prawosławna Maslenica, francuskie Mardi Gras, anglosaskie Pancake Tuesday albo Shrove Tuesday – jak tego dnia nie nazwiemy, to znaczy  - KONIEC KARNAWAŁU – i jak w wielu miejscach na świecie to kolejna okazja w roku do spożycia naleśników.
Ja zostałam dziś obdarowana jabłkami wątpliwej urody ;-), ale  o obłędnym smaku – bo to jabłka prawdziwe.
Tak więc skoro są OSTATKI albo dla światowców PANCAKE TUESDAY i mam te wspaniałe jabłka – to ja robię JABŁKOWE PANCAKES ;-) czyli SMAŻONE JABŁKA W CIEŚCIE NALEŚNIKOWYM ;-)
SKŁADNIKI:
1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
1 duże jajko
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
3-4 jabłka
cynamon
olej do smażenia lub masło klarowane
PRZYGOTOWANIE:
Mąkę, mleko, jajko, szczyptę soli, cukier waniliowy oraz proszek do pieczenia miksujemy na gładką masę, powinna być trochę gęściejsza niż na naleśniki wówczas lepiej będzie się trzymać na jabłkach. Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne za pomocą wycinaczki 
( gadżety w kuchni również się przydają).  Tak przygotowane jabłka kroimy w plastry o grubości ok 0,5 cm i oprószamy cynamonem.  
Na patelni rozgrzewamy olej lub masło klarowane, tłuszczu powinno być sporo ok. 1cm. Gdy tłuszcz będzie mocno rozgrzany, krążki  jabłek maczamy w cieście tak aby ciasto dokładnie pokryło jabłko i smażymy po ok 1 – 2 minuty z każdej strony. Usmażone jabłka przekładamy na papierowy ręcznik aby odsączyć nadmiar tłuszczu, podajemy posypane cukrem pudrem, z odrobiną jogurtu lub polane miodem❤️❤️❤️


poniedziałek, 27 lutego 2017

ZAPIEKANKA ZIEMNIACZANA

Ferie, ferie... i po feriach - wreszcie udało mi się uzupełnić bloga - prawie 2 tygodnie nic nie zamieszczałam. Oczywiście nie oznacza to, że nie gotowałam - bo gotuję zawsze, ale niestety czasu nie było na sesje zdjęciowe ;-) 
Kilka dni temu udało mi się zrobić zapiekankę. Prawdziwym sukcesem jednak było to, że zdążyłam   zrobić zdjęcia zanim dzieciaki ją zjadły  - pyszna była - spróbujcie, szybko łatwo i przyjemnie.
SKŁADNIKI:
800 g ziemniaków
350 g wędzonego boczku
3-4 cebule
250 g sera mozzarella w kostce do starcia
1 mozzarella kulka
2 pomidory malinowe
zioła prowansalskie
2-3 łyżki śmietany
Sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach. Studzimy, obieramy i kroimy w talarki. Boczek kroimy w plasterki lub w kostkę i podsmażamy na patelni. Cebulę kroimy w piórka i szklimy na oleju. Ser mozzarella w kostce ścieramy na tarce na grubych oczkach. Ser mozzarella kulka kroimy w plastry,  pomidory malinowe również. 
Tak przygotowane składniki zaczynamy układać warstwami w żaroodpornym naczyniu lub specjalnej formie do zapiekanek. Pierwszą warstwą są ziemniaki pokrojone w talarki i posypane ziołami. Następną warstwą jest podsmażony boczek z cebulką i świeżo mielony pieprz. Trzecią warstwą są ponownie ziemniaki i pomidory malinowe. Każdą warstwę należy posypać startą na grubych oczkach mozzarellą. Na wierzch kładziemy plastry mozzarelli oraz śmietanę i posypujemy ziołami prowansalskimi, solimy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i zapiekamy ok. 30 min. Następnie zwiększamy temperaturę do 200 stopni aby wierzch zapiekanki się mocniej przyrumienił. Podajemy z różnymi rodzajami sałat. Smacznego


wtorek, 14 lutego 2017

"SZAMPAN" TRUSKAWKOWY

Dzień Świętego Walentego - króluje róż, czerwień, kochankowie i kochanki. Wszyscy zakochani ;-). Moja propozycja również w odcieniach czerwieni - ale jak zawsze z myślą o dzieciach. Pyszny "SZAMPAN " TRUSKAWKOWY - przepis pochodzi z książki „Pyszności” Ani Starmach … „Szampan” wyśmienity – dzieci zachwycone.
SKŁADNIKI:
1 kg dojrzałych truskawek, ja użyłam mrożonych
2 łyżki cukru
1-1 1/2 litra wody gazowanej
1 garść mięty lub melisy
do ozdoby można użyć również malin
PRZYGOTOWANIE:
Jeśli używamy świeżych truskawek należy je umyć i usunąć szypułki. W przypadku truskawek mrożonych należy je wcześniej wyjąć z zamrażalnika aby się rozmroziły.
Owoce umieszczamy w wysokim naczyniu, zasypujemy cukrem i miksujemy na gładka masę. Do musu dodajemy wodę gazowaną. Brzeg kieliszka zanurzamy w wodzie a następnie w cukrze. Do tak przygotowanych kieliszków wlewamy „szampana”, należy uważać aby przy wlewaniu nie zniszczyć dekoracji z cukru. Całość dekorujemy listkiem mięty lub melisy, ewentualnie malinami.

sobota, 11 lutego 2017

BUŁECZKI DROŻDŻOWE Z DŻEMEM

Podpatrzone w Internecie - „Kłamstwo jest jak bułka z dżemem, może słodkie, ale zawsze coś bokami wypłynie, a i ręce można sobie pobrudzić” - groźnie zabrzmiało, a buły przepyszne idealne na śniadanie. Słodkich kłamstw ;-)
SKŁADNIKI:
500 g mąki tortowej
30 g drożdży
50 g cukru ( ok. 4 łyżki)
180 ml mleka
30 g masła
2 jajka
1 opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli
słoik dżemu lub powideł – ja użyłam powideł własnej produkcji z dodatkiem czekolady
PRZYGOTOWANIE:
Drożdże rozkruszyć w misce, dodać 1 łyżeczkę cukru, 1 czubatą łyżkę mąki i kilka łyżek ciepłego mleka ( tak aby udało się drożdże z maka rozmieszać). Całość odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Resztę mleka podgrzać mocno i roztopić w nim masło, odstawić do przestygnięcia.
Jajka utrzeć z cukrem, sola i cukrem waniliowym.
Mąkę, wsypać do dużej misy, dodać jajka z cukrem, przestudzone mleko z masłem oraz wyrośnięte drożdże. Wszytko razem dobrze wyrobić, jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie podsypać mąką. Miskę przykryć ściereczka i odstawić do wyrośnięcia w cieple miejsce na ok 1 godzinę.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części. Każdą z nich rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok 20x50cm. Nastepnie prostokąty pokrywamy powidłami lub dżemem i składamy na pół uzyskujemy prostokąt 20x25cm, który dzielimy na 12 pasków. Każdy pasek skręcamy spiralnie i zawijamy w „ślimaczka” końcówkę chowając pod spód. Tak przygotowane bułeczki układamy na blasze na papierze do pieczenia i odstawiamy na ok 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Z tej porcji ciasta wychodzi 24 bułeczki po 12 szt. na blasze Przed pieczeniem bułki należy posmarować roztrzepanym jajkiem.
Jeśli mamy piekarnik z termoobiegiem możemy piec obie blachy z bułkami jednocześnie. Jeśli
nie posiadamy opcji termoobiegu należy upiec je oddzielnie.Piec w 180 stopniach przez ok 15 minut.

czwartek, 9 lutego 2017

SAŁATKA Z PIECZONYCH BURAKÓW I MARYNOWANEJ GRUSZKI

Ciąg dalszy gruszki, co prawda do tej sałatki trzeba przygotować się wcześniej. Na jesieni marynuję gruszki w syropie octowo-cukrowym . Sprawdzają się idealnie jako dodatek do mięs. Dziś po raz pierwszy użyłam gruszki w towarzystwie buraczka. Połączenie zaskakujące ale , zapewniam - SMAKOWAŁO.
SKŁADNIKI:
2 średnie buraki
2 garście rukoli
2 gruszki marynowane
garść orzechów włoskich
sera pleśniowego lub feta
kiełki brokuła lub rzodkiewki
Sol i pieprz do smaku
SKŁADNIKI SOS:
Oliwa z oliwek 5 łyżek
1 łyżeczka musztardy dijon
szczypta soli
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka miodu
PRZYGOTOWANIE:
Buraki zawijamy w folię aluminiową i pieczemy ok. 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 - 200 stopni. Najlepiej upiec więcej buraków i przygotować z nich przy okazji również zupę krem z pieczonych buraków. Poza tym upieczone buraki można przechowywać w lodówce przez 1-2 dni i wykorzystywać do sałatek.
Rukolę  myjemy i osuszamy, upieczone buraki obieramy ze skórki, kroimy na plasterki , gruszki wyjmujemy z zalewy i również kroimy na cienkie plastry.
Rukolę rozkładamy na talerz, na rukoli układamy naprzemiennie plastry buraka i gruszki. Na wierzch rozkruszamy ser pleśniowy lub fetę oraz posypujemy kiełkami i orzechami. Doprawiamy sola i świeżym pieprzem. Do słoika wkładamy wszystkie składniki sosu, słoik zakręcamy i mocno nim potrząsamy tak aby powstał jednolity sos. Polewamy nim sałatkę. Podajemy z bagietką.PYCHA. Sałatkę najlepiej przygotować na bieżąco, gruszka marynowana "chłonie" kolor buraka i jeśli sałatka będzie stała długo nie będzie się ładnie prezentować ;-)