poniedziałek, 31 października 2016

MURZYNEK

To ciasto, które pamiętamy z dzieciństwa. Piekła je moja matka chrzestna. Uwielbialiśmy je bo było bardzo aromatyczne, wilgotne i rozpływało się w ustach. Ciocia podawała nawet do niego konfiturę z wiśni. Pychota !!!
                           
SKŁADNIKI:
200 g masła
200 g cukru pudru
250 g jogurtu ( jeśli ktoś woli może być śmietana )
3 jajka
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
200 g mąki pszennej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
60 g kakao
100 g migdałów ( zmielonych )
Cukier puder do posypania
Forma keksowa
PRZYGOTOWANIE:
Masło, jogurt i jajka wyjąć wcześniej z lodówki i doprowadzić do temperatury pokojowej. W mikserze połączyć cukier, masło i ubijać na gładką masę.
W innym naczyniu lub misce wlać śmietanę i jajka wraz z wanilią, trzepaczką roztrzepać na gładką masę.
Do kolejnej misy przesiać mąkę z sodą i proszkiem do pieczenia. Dodać kakao i migdały. Do masy w mikserze kolejno dodawać poszczególne składniki naprzemiennie włączając mieszadło na powolnych obrotach. Można to również wymieszać ręcznie łyżką drewnianą. Ja wolę mikser.
Masę wyłożyć do keksówki wcześniej wysmarowanej masłem i oprószonej miałką bułką tartą lub na proch zmielonymi migdałami.
Keksówkę z masą wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Pieczemy około  60-70 min. Pod koniec pieczenia wbijamy patyczek i sprawdzamy czy po wyjęciu jest suchy.Studzimy ciasto i posypujemy cukrem pudrem. Smacznego ❤️   
          

sobota, 29 października 2016

ZUPA KREM Z BATATÓW Z GRUSZKAMI


SKŁADNIKI:
2 łyżki oliwy
1 cebula średnia
800 g batatów
2 małe gruszki
750 ml bulionu warzywnego
40 g orzechów laskowych
2 łyżki posiekanej natki
Ser pleśniowy lazur lub inny wedle życzenia
Sól, pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Posiekaną cebulę szklimy na oliwie. Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę słodkie ziemniaki oraz obrane i pokrojone gruszki. Chwilę smażymy, następnie zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy do miękkości. Następnie miksujemy wszystko razem na krem i doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Orzechy siekamy i prażymy na patelni. Zupę posypujemy orzechami, serem pleśniowym i natką pietruszki.
                          

czwartek, 27 października 2016

MUFFINY Z MUSEM Z DYNI NADZIEWANE POWIDŁAMI

Sezon dyniowy w pełni, w Wilanowie festiwal dyni, za oknem kolory: żółty, pomarańczowy i brązy - spacer po starym Wilanowie zainspirował mnie do przygotowania fantastycznych muffinów na bazie musu z dyni. Nadziałam je kwaskowymi powidłami własnej roboty :-)
SKŁADNIKI:
suche
2 szklanki maki pszennej
1/2 szklanki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
mokre
1 szklanka upieczonego miąższu dyni 
3/4 szklanki mleka
1/2 szklanki oleju
1 jajko
dodatkowo : powidła, cukier puder do posypania, pestki dyni
PRZYGOTOWANIE:
Dynię pokroić na "księżyce", wyjąć pestki, ułożyć na papierze do pieczenia lub foli aluminiowej. Piec w temperaturze 180 stopni przez ok 30 min. Dynie wyjmujemy z piekarnika, studzimy i łyżką wygarniamy miąższ, oddzielamy go od skórki.
Suche składniki na muffiny mieszamy w jednej misce, w drugiej miksujemy ostudzony miąższ z dyni z jajkiem i mlekiem, dodajemy olej. Do składników suchych wlewamy składniki mokre, całość mieszamy ale nie za długo.
Blachę do pieczenia muffinów wykładamy papierowymi papilotkami. Papilotki wypełniamy do 3/4 ciastem, na wierzch kładziemy powidła, można delikatnie je np. patyczkiem wmieszać w ciasto robiąc "wir". Na koniec posypujemy pestkami dyni. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok 30 minut.

niedziela, 23 października 2016

CHLEB

W moim domu Babcia Alfreda i Babcia Anastazja zawsze piekły chleby, bułki, maślane cudowne rogale. To zadziwiające że ze wspomnień z dzieciństwa najmocniej, najintensywniej pamiętam własnie zapach pieczonego chleba i maślanych bułek, które babcia Alfreda piekła o świcie - zanim my dzieci: ja, moja siostra i mój cioteczny brat wstaliśmy. Maślane bułki były cuuudowne, z konfiturą z wiśni smakowały jak największy przysmak świata. Będę musiała kiedyś ten smak odtworzyć. A dziś król domu ;-) Jego Wysokość CHLEB

Składniki:
1 szklanka siemienia lnianego
1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka słonecznika
1 szklanka pestek dyni
1 szklanka sezamu ( jak ktoś lubi )
1 szklanka otrąb pszennych lub owsianych
1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej
1 kg mąki mix orkisz, pszenna, żytnia ( lubella 3 zboża ) + 2 szklanki
5 płaskich łyżeczek soli
2 łyżki miodu rozpuścić w 1 szklance wody
6 szklanek wody przegotowanej wystudzonej 
1 słoik zakwasu

Przygotowanie:
Wszystkie produkty sypkie wymieszać, dołożyć kaszę, wodę z miodem i 6 szklanek wody. Wszystko dobrze wymieszać aby powstała jedna masa. Odłożyć 2/3 słoika 0,5 l wyrobionego ciasta na następny raz ( tzw. zakwas ). Foremki keksówki lub aluminiowe jednorazowe wysmarować masłem i wysypać otrębami lub kaszą manną. Wypełnić ciastem 1/2 foremki i szczelnie przykryć folią i odstawić na 10-12 godzin. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 - 200 stopni około 90 minut. Po upieczeniu chleb jeszcze ciepły smarujemy oliwą i wyjmujemy z foremek na kratkę tak żeby wystygł od spodu nie mając styczności z deską lub inną powierzchnią. Wtedy spód również jest chrupiący. Chleb przechowujemy w chłodnym miejscu ( lodówce ). Zakwas może stać 2 tyg. w lodówce.




sobota, 22 października 2016

KREM Z PIECZONYCH BURACZKÓW Z MLEKIEM KOKOSOWYM

Najlepszy krem z pieczonych buraków. Babcia Nastka bardzo często w piątek robiła postną zupę z tartych buraków z czosnkiem i ziemniakami. Ja proponuję też zupę z buraczków ale ...trochę inaczej
Składniki:
5-6 niedużych buraków
2-3cm świeżego imbiru
3-4 ząbki czosnku
mała papryczka chilli
mleko kokosowe w puszcze ( pojemność 400ml)
sok z limonki lub cytryny
olej
sól, pieprz

Przygotowanie:
Buraki należy dobrze umyć ( nie obierać), zwinąć w folię aluminiowa i piec w piekarniku przez ok 1 godzinę w temperaturze 180stopni.
Upieczone buraki przestudzić, odwinąć z folii i dopiero teraz obrać i pokroić w kostkę.
W garnku rozgrzać olej i podsmażyć : drobno posiekany czosnek, starty na tarce imbir oraz pokrojona papryczkę chilli. Dodać pokrojone buraki, posolić i popieprzyć chwilę jeszcze smażyć, następnie zalać wszystko 3 szklankami wody i gotować prze 10 minut. Na koniec dodać mleko kokosowe. Całość jeszcze raz zagotować, doprawić sokiem z limonki lub cytryny i ewentualnie jeszcze dosmaczyć sola i pieprzem lub chilli w proszku.


piątek, 21 października 2016

ZUPA Z OWOCAMI MORZA

Wspaniała rozgrzewająca zupa z owocami morza, niezwykle łatwa w przygotowaniu nawet dla tych którzy na co dzień nie gotują
Składniki:
Owoce morza ( mieszanka gotowa mrożona )
Lub różne gatunki ryb
Kilka ząbków czosnku
Papryczka chilli ( opcjonalnie )
Por
Jajo
Sól, pieprz do smaku
Sos Sriracha ( do kupienia w supermarketach z orientalnymi produktami )
Kilka krewetek jumbo ( surowych lub mrożonych )
Pęczek kolendry

Przygotowanie:
Na oliwie podsmażamy czosnek i chilli, następnie dorzucamy owoce morza, lub ryby takie jakie mamy, jakie lubimy. Zalewamy gorącym bulionem warzywnym, który wcześniej ugotujemy lub posiłkujemy się bulionem z kostki. Ja preferuję bulion naturalny, ale jak mamy mało czasu ten wariant też się sprawdza. Doprawiamy solą, pieprzem i chwilę gotujemy. Następnie dodajemy krewetki jumbo i pora i gotujemy ok 3-4 minuty. Wyjmujemy krewetki jumbo, których użyjemy do udekorowania zupy. Do  gotującej zupy wbijamy surowe jajko i roztrzepujemy widelcem. Dodajemy łyżeczkę sosu Sriracha ( wersja na ostro ) i gotowe. Na koniec posypujemy kolendrą. Zupę wlewamy do miseczek a na wierzch kładziemy krewetki i posypujemy jeszcze po wierzchu kolendrą.


środa, 19 października 2016

TYMBALIKI Z KURCZAKA



Składniki:
2 marchewki
Pół selera
1 pietruszka
Pół kurczaka
Ziele angielskie
Liść laurowy
Czarny pieprz w ziarenkach
50 g żelatyny
2 jaja
Bulionetka drobiowa
Sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:
1. Warzywa i mięso zalewamy 1 litrem zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia i zbieramy powstałą pianę. Dodajemy przyprawy i bulionetkę drobiową. Gotujemy intensywny bulion, następnie całość przecedzamy. Kroimy mięso i marchewkę na drobne kawałki.
2. Dodajemy do wywaru dwa roztrzepane białka jajek. Całość zagotowujemy i przecedzamy przez gazę. Wsypujemy żelatynę do wywaru i mieszamy do jej rozpuszczenia.
3. Wkładamy pokrojone mięso z kurczaka, kawałki marchewki (zielony groszek jak ktoś lubi) do filiżanek, foremek lub miseczek i zalewamy wywarem. Wstawiamy do chłodnego miejsca aby zastygły.
4. Podajemy tymbaliki z kawałkami cytryny.

niedziela, 16 października 2016

JAGNIĘCINA PIECZONA W PERGAMINIE

A to przepis znaleziony w sieci...tradycyjne greckie Klefiko

                       
SKŁADNIKI:
400 g jagnięciny ( udziec )
1 cebula pokrojona w piórka ( może być również czerwona )
1 papryka czerwona pokrojona w kawałki 2 cm
1 cukinia pokrojona w 3 cm kawałki
Garść fasolki szparagowej
400 g ziemniaków pokrojonych na ćwiartki lub połówki jeśli są małe
4 ząbki czosnku pokrojone w plasterki
2 łyżki musztardy - dałam Dijon
Sok z 1/2 cytryny
1 łyżka oregano
1/4 szklanki oliwy
1/4 szklanka białego wina
2 duże plastry sera feta
1 pomidor ( malinowy )
4 kwadratowe arkusze papieru do pieczenia
Sznurek kuchenny

PRZYGOTOWANIE:
Mięso umyć i wytrybować kość, którą potem możemy użyć do zupy np. kwaśnicy. Mięso kroimy na duże kawałki ok 3 x 3 cm. Do miski wlać wino z oliwą, sokiem z cytryny, dodać musztardę, cebulę, paprykę, czosnek, oregano, sól i pieprz. Dodać mięso i wszystko dobrze wymieszać. Przykryć folią i wstawić do lodówki na co najmniej  2 godziny. Ja zostawiłam na całą noc żeby dobrze się wszystko przegryzło. Przed pieczeniem doprowadzić do temperatury pokojowej. Ziemniaki obrać i pokroić na ćwiartki lub połówki jeżeli są małe. Fasolkę umyć, obciąć końcówki, przekroić na pół. Cukinię pokroić w kostkę 3 x 3 cm. Wszystkie warzywa wymieszać z zamarynowanym mięsem. Ułożyć na sobie po 2 arkusze papieru, tak aby wszystkie narożniki były widoczne. Po środku papieru układać mięso z warzywami i zalewą. Na wierzchu położyć plaster pomidora i pokruszyć plaster fety. Wszystko zawiązać sznurkiem tak aby powstała paczuszka. Piec 1 h 45 min do 2 h.

 





piątek, 14 października 2016

ZUPA KREM Z DYNI Z PESTO

W jesienne, chłodne wieczory najlepiej na kolację zaserwować zupę - rozgrzewającą i pożywną. Dynię wyhodowała we własnym ogródku warzywnym moja mama - tak więc ekologicznie. Dynia olbrzym trafiła do mojego domu - podzielona, stała się podstawą trzech fantastycznych przepisów.
Dziś - zupa krem z dyni z imbirem, papryczką chilli i domowym pesto. Koniecznie spróbujcie...
Składniki:
1/2 dyni ( ok 1kg pokrojonej dyni)
2 ząbki czosnku
2 cm imbiru
2 kostki własnego mrożonego bulionu lub rosołu 
Lub
Kostka bulionowa
Szczypta gałki muszkatołowej
Sól, świeżo mielony pieprz do smaku
2-3 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie:
Dynię "patroszymy" , pestki zostawiamy do innego wykorzystania. Obieramy ze skórki i kroimy w kosteczkę. Do dużego rondla wlewamy oliwę i podgrzewamy. Następnie dodajemy czosnek grubo pokrojony i drobno posiekany imbir. Podsmażamy, ale uważamy żeby nie przypalić. Dodajemy dynię i energicznie mieszamy 2-3 minuty. Dolewamy wodę do wysokości 3/4 pokrojonego warzywa. Gotujemy od czasu do czasu mieszając aż dynia się rozgotuje. Dodajemy mrożony bulion własnej roboty lub kostkę bulionową kupną, sól, pieprz oraz szczyptę gałki muszkatołowej do smaku. Gotujemy jeszcze kilka minut. Następnie wszystko miksujemy. Zupa krem z dyni najlepiej smakuje ze śmietankowym kleksem lub z własnej roboty pesto.

KREM Z PIECZONEJ PAPRYKI

Kolejna propozycja fantastycznej zupy, można ją zrobić o dowolnej porze roku, ale mi najbardziej smakuje na jesieni - może to przez te wspaniałe kolory. Zupę najlepiej podać z grzanką i odrobiną śmietany, koniecznie doprawić wędzoną papryką ;-) 

Składniki:
6 papryk ( 4 czerwone, 2 żółte)
5 ząbków czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
3 - 4 gałązki świeżego tymianku
2 liście laurowe
1 cebula
1,5 l wywaru warzywnego
sól, pieprz, wędzona papryka
Do podania: śmietana, lub kawałek koziego sera, grzanka ( kromka bagietki posmarowana masłem i opieczona na patelni)

Przygotowanie:
Paprykę i czosnek trzeba upiec w 200 stopniach przez ok 40 min do 1 godziny. Upieczona paprykę jeszcze gorącą przełożyć do miski i przykryć szczelnie folią. Papryka się „zaparzy” i później jak przestygnie będzie można bardzo łatwo zdjąć z niej skórkę. Po ostygnięciu paprykę obrać i podzielić na mniejsze części.
Następnie na oliwie podsmażyć paprykę aż będzie szklista ale nie zesmażyć na brązowo, dodać gałązki tymianku, liść laurowy oraz paprykę i pieczony czosnek wyjęty z łupin. Zalać wszystko bulionem warzywnym i gotować ok 20min. Następnie wyjąć liście laurowe i gałązki tymianku. Zupę zmiksować doprawić do smaku solą, pieprzem i wędzona papryką. Podawać ze śmietanka lub serem kozim


środa, 12 października 2016

KRÓLIK MARYNOWANY W MUSZTARDZIE DIJON, Z ROZMARYNEM I CZERWONYM PIEPRZEM

Mięso królika należy do mięs dietetycznych, zawiera niewiele tłuszczu i cholesterolu ...dlatego u mnie odrobina wędzonego boczku dla smaku ;-). Królika polecam dla wszystkich amatorów kuchni fit...no może bez tego boczku.

SKŁADNIKI:
1 królik ( około 1,5 kg )
Kilka cieniutkich plastrów boczku wędzonego
1 duża cebula
Kilkanaście ziaren czerwonego pieprzu
1 kieliszek wina białego wytrawnego
2 gałązki tymianku
5 łyżek oliwy
2 łyżki musztardy dijon
Sól, pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Umytego królika dzielimy na porcje. Nacieramy solą i pieprzem i smarujemy musztardą.Wkładamy do naczynia w którym będziemy piec. Na wierzch układamy cebulę i plastry boczku, posypujemy czerwonym pieprzem i świeżym rozmarynem, skrapiamy oliwą i winem i odstawiamy na 1 godzinę. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy królika ok 1 godziny.  W trakcie pieczenia polewamy królika sosem. Królik powinien być zarumieniony a plastry boczku przypieczone. Królik bardzo dobrze smakuje podany z marynowaną dynią.