środa, 30 listopada 2016

PLACKI Z MARCHEWKI I CUKINII

SKŁADNIKI:
1 cukinia ok 400 g
1 marchew ( duża )
1 jajko
1 cebula średnia
Olej rzepakowy
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mleka
Sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Cukinię zetrzeć na tarce o grubych oczkach i posolić. Odstawić na kilka minut aż puści sok. Odlać nadmiar i na małych oczkach zetrzeć marchewkę i cebulę. W drugiej misce połączyć przesianą mąkę ze szczyptą soli i świeżo zmielonym pieprzem jajkiem i mlekiem. Jeśli będzie zbyt gęste można dolać mleka. Następnie połączyć warzywa z ciastem i dobrze wymieszać. Na rozgrzaną patelnię z olejem, kłaść po łyżce masy formując cienkie placuszki. Smażyć do zrumienienia ok 2 - 3 min. Następnie przewrócić na drugą stronę i smażyć następne 2 min. Przekładać placki na papier żeby pozbawić je nadmiaru tłuszczu i natychmiast podawać chrupiące. Dodatkiem może być wędzony łosoś, jogurt, śmietana a nawet różne sosy warzywne.

czwartek, 24 listopada 2016

MARCHEW Z MIODEM, CYNAMONEM I SOKIEM Z POMARAŃCZY

ZWYCZAJNA  marchew a smakuje NADZWYCZAJNIE - warto spróbować. Najlepiej taką wersję marchewki przygotować z młodych marchewek - można wówczas użyć różnokolorowych ;-). Ale teraz kiedy już minął sezon na młode warzywa - takie podkręcenie smaku marchwi zachwyci. A przygotowanie baaardzo proste.
SKŁADNIKI:
2-3 duże marchewki
łyżka masła
łyżka miodu
szczypta soli
1/2 łyżeczki cynamonu
sok z 1/2 pomarańczy
PRZYGOTOWANIE:
Marchew myjemy i obieramy, kroimy w wąskie słupki dzięki temu marchewka szybciej się usmaży. Marchewkę można pokroić również w talarki ale ja wolę taka wersję.
Na patelni rozgrzewamy masło (można dodać łyżeczkę oliwy wówczas nie będzie się przypalać), następnie dodajemy pokrojoną marchew, solimy szczypta soli i smażymy ok 6-7 minut, marchew musi pozostać lekko chrupiąca. Dodajemy miód, cynamon i na sam koniec podlewamy sokiem z pomarańczy, można dodać trochę otartej skórki z pomarańczy, jeszcze chwilę dusimy aż sok odparuje i gotowe.

wtorek, 22 listopada 2016

KOTLETY MIELONE Z DORSZA

SKŁADNIKI:
600 g filetów z dorsza
1 jajko
1 jajko ugotowane na twardo
1 cebula
Łyżka stołowa ( czubata ) posiekanego koperku ( świeżego )
Bułka tarta
Sól i pieprz do smaku
Olej rzepakowy do smażenia
PRZYGOTOWANIE:
Filety myjemy i sprawdzamy czy nie mają ości. Przepuszczamy przez maszynkę. Na łyżce oleju rumienimy cebulkę pokrojoną w kostkę. Do zmielonego dorsza dodajemy surowe jajko, zrumienioną cebulę i posiekane jajko na twardo oraz sól, pieprz i koperek. Wszystko razem mieszamy na jednolitą masę. Formujemy kotleciki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na patelni na rozgrzanym oleju na złoty kolor z każdej strony ( ok. 5- 6 min z każdej strony uważając żeby nie przypalić ) Kotlety są bardzo delikatne.
Podajemy z dużą ilością dowolnej surówki.


piątek, 18 listopada 2016

KREM Z BIAŁYCH WARZYW Z CHIPSAMI Z PIETRUSZKI

SKŁADNIKI:
3 ziemniaki
3 pietruszki
Kilka różyczek kalafiora
Biała część pora
1 mały seler
2 łyżki masła
Sól, pieprz do smaku
Gałka muszkatołową.
Natka pietruszki dla ozdoby
PRZYGOTOWANIE:
Warzywa obieramy i myjemy. Kroimy ziemniaki, pietruszkę i selera w kostkę, pora w talarki. W rondlu rozpuszczamy masło i podsmażamy warzywa. Solimy i doprawiamy pieprzem a następnie zalewamy wodą. ( Oczywiście możemy też zalać rosołem ) Ja wolę tę wersję. Dusimy ok 30 min aż warzywa nabiorą odpowiedniej miękkości. Miksujemy zupę na aksamitny krem. Ponownie doprawiamy do smaku gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Dodajemy kleks śmietany i gotowe. Możemy dodać tradycyjne grzanki, ale wyśmienicie smakuje ta zupa z chipsami z pietruszki.
CHIPSY Z PIETRUSZKI
SKŁADNIKI:
2 pietruszki
Olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE:
Pietruszki obieramy, myjemy i za pomocą obieraczki kroimy wzdłuż na cienkie paski.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy paseczki pietruszki na złoty kolor. Odsączamy na papierze i podajemy obok jako dodatek do zupy.

czwartek, 17 listopada 2016

CIASTO MARCHEWKOWE OJCA ZYGMUNTA

Przepis zaczerpnięty z książki „Benedyktyńskie smaki i smaczki. Sekrety kuchni opactwa w Tyńcu”
SKŁADNIKI:
1/2 szklanki rodzynek
2 szklanki maki
kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka cukru
2 szklanki marchewki startej na tarce o drobnych oczkach
4 jajka
20dkg masła
1 łyżeczka sproszkowanego imbiru
1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu
garść pokrojonych orzechów włoskich
1 łyżeczka sody oczyszczonej
cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE:
Rodzynki namoczyć w gorącej wodzie. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać do niej połowę cukru i utartą marchewkę. Jajka utrzeć do białości z pozostałą częścią cukru i wymieszać z maka i marchewką. Na koniec dodać roztopione 
( przestudzone masło), imbir, rodzynki, cynamon oraz drobno posiekane orzechy.
Ciasto przelać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej tarta bułką. Piec 50 minut w temperaturze 180°C. Upieczone i ostudzone ciasto posypać cukrem pudrem.

wtorek, 15 listopada 2016

DOMOWY PAPRYKARZ Z MAKRELI

Kto pamięta z dzieciństwa konserwę "PAPRYKARZ SZCZECIŃSKI" - niech koniecznie zrobi. Zdecydowanie zdrowsza wersja :-)
SKŁADNIKI:
1 makrela wędzona
1 torebka ryżu
1 cebula średnia 
1 -2 płaskie łyżki koncentratu pomidorowego
1 - 2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
Sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Makrelę obieramy ze skóry i ości, i rozdrabniamy widelcem w misce. Ryż gotujemy według wskazania na opakowaniu. W międzyczasie kroimy w kosteczkę cebulę i szklimy na oliwie lub oleju do miękkości dodając słodką paprykę, ale nie przyrumieniamy. Dodajemy koncentrat pomidorowy i chwilkę 2-3 min dusimy razem z cebulą. Cebulę z dodanym koncentratem studzimy. Następnie rozdrobnioną makrelę wraz z ugotowanym ryżem i uduszoną cebulką i koncentratem łączymy w całość. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gotowy paprykarz przekładamy do słoiczka ugniatamy i polewamy łyżką oleju. W ten sposób można dłużej przechować go w lodówce. Mnie się nigdy nie udało gdyż na następny dzień musiałam robić kolejną porcję.

środa, 9 listopada 2016

KOPYTKA Z MASŁEM SZAŁWIOWYM

SKŁADNIKI:
500 g ziemniaków
100 g mąki
1 jajo
Sól
Szałwia
Masło
PRZYGOTOWANIE:
Ziemniaki umyć , obrać, przekroić na połówki, zalać zimną wodą i doprowadzić do wrzenia. Posolić i gotować pod przykryciem około 30 min. do miękkości. 
Odcedzić i rozgnieść praską i wystudzić. Można je wystudzić i zmielić w maszynce do mielenia. Obydwa sposoby są dobre. ( Moja babcia Anastazja rozgniatała je metalowym kubkiem )
Na stolnicę lub dużą miskę przesiać mąkę, dodać ziemniaki, zrobić w środku wgłębienie i wbić w nie jajko. Wszystko posolić i zagnieść gładkie ciasto. Jeśli w trakcie zagniatania ciasto przylega to podsypywać w razie potrzeby mąką.
Zagotować duży garnek z osoloną wodą.
Ciasto rwać i formować na stolnicy wałek rękoma o grubości  2,5 cm. Następnie nożem pod kątem odkrajać tzw. kopytka o szerokości 2 cm. ( robić to na wyczucie , kopytka mają być zgrabne  )
Wrzucać na gotującą się wodę i gotować do wypłynięcia. Pamiętać o delikatnym mieszaniu drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna po wrzuceniu na gotującą wodę.
Wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerze.
Polewać wcześniej roztopionym masłem z listkami szałwii. Do masła dodajemy łyżkę wody, żeby listki się nie przypaliły. 
         

niedziela, 6 listopada 2016

CEVICHE Z ŁOSOSIA

Jeżeli ktoś lubi surową rybę ta propozycja zadowoli jego podniebienie. Dzieciom proponuję wersję łagodną. A inspirowałam się kuchnią Tomasiny Miers 
SKŁADNIKI:
250 g świeżego łososia z dobrego źródła 
Sok z jednej limonki
Łyżka oliwy z oliwek
Łyżka oleju sezamowego
2 dojrzałe małe awokado ( o ciemnej skórce )
1 papryczka ostra czerwona lub 1/2 papryki czerwonej ( jeśli komuś nie służy na ostro)  
1/2 papryki zielonej
2 szalotki
Pęczek kolendry
PRZYGOTOWANIE:
Rybę pozbawiamy skóry. Kroimy pod kątem w cienkie plasterki. Rozkładamy na talerzu lub półmisku solimy i pieprzymy solą morską i świeżo mielonym pieprzem. Z jednej połówki limonki używamy sok do skroplenia ryby. Odstawiamy łososia na 15-20 min w chłodne miejsce. W między czasie kroimy papryki w drobną kostkę i szalotkę również. W miseczce mieszamy oliwę z sosem sojowym i olejem sezamowym i sokiem z drugiej połówki limonki. Dodajemy drobno pokrojone warzywa. Awokado przekrawamy wzdłuż i wyjmujemy pestkę. Wyjmujemy ze skórki i kroimy w paseczki. Układamy na łososiu awokado i polewamy marynatą.

piątek, 4 listopada 2016

KREM Z PORA I ZIEMNIAKÓW

SKŁADNIKI:
300 gram porów ( białych i lekko zielonych części resztę wyrzucamy)
200 gram ziemniaków
1 1/4 l wody
Sól i pieprz do smaku
30 gram masła
2 łyżki oliwy
PRZYGOTOWANIE:
Umyte i pokrojone pory podduszamy na oliwie. Obrane ziemniaki gotujemy w 1 1/4 l lekko osolonej wodzie aż będą miękkie i dodajemy podduszone pory. Wszystko razem gotujemy kolejne 20 min. Następnie miksujemy, dodajemy masło. Solimy i dodajemy świeżo mielony pieprz. Przed podaniem można dodać kleks śmietany lub posypać ulubionym zielonym dodatkiem. Podajemy z grzankami lub bez.