piątek, 3 listopada 2017

DYNIA MARYNOWANA

Pewnych rzeczy nie da się zrobić „na zapas”,  trzeba je powtarzać cyklicznie: co dzień, co tydzień, co miesiąc, co rok. Jak się okazuje nawet zapasów nie można zrobić na zapas ;-)  i tak jak co roku, o tej porze roku u nas DYNIA MARYNOWANA. 
SKŁADNIKI:
5–6 cio kg dynia używam odmiany zwyczajnej np.: żółtej melonowej, bambino 
1 kg cukru
1/2 litra octu spirytusowego 10%
1/2 litra wody
goździki do smaku ( ok. 10 sztuk)
można do słoików dołożyć papryczkę chilli wówczas dynia będzie słodko- ostra
wyparzone słoiki ok. 12- 14 sztuk
PRZYGOTOWANIE:
Dynię wydrążamy z miąższu i pestek, obieramy, kroimy na kawałki – kostkę. Z cukru, wody i octu gotujemy syrop dodajemy goździki. Do gotującego syropu przekładam pokrojoną dynię i gotuję ok. 5 minut. Dynia musi pozostać jędrna. Zanim przełożę dynię do słoików koniecznie trzeba wyjąć goździki. Dlatego często aby ułatwić sobie pracę wkładam je do gotującej zalewy zamknięte w zaparzaczu do herbaty.
Do słoików przekładam kawałki dyni i zalewam syropem. Słoiki odwracam do góry dnem i pozostawiam tak aż do ostygnięcia. Dynia musi postać 2 – 3 tygodnie. Ja lubię ją dodawać do sałatek.

czwartek, 2 listopada 2017

PREZESOWA

Właściwie ciasto nazywa się PLEŚNIAK, ale nic tak nie psuje dania jak słaba nazwa. Ta szczególnie nieapetyczna. Dlatego nazwa PREZESOWA...pod taką nazwą przepis otrzymałam ponad 20 lat temu od teściowej i zdecydowanie  ta nazwa jest lepsza.
Ciasto robię baaardzo często ! Ale nigdy jedna PREZESOWA nie wystarcza...w miarę jedzenia apetyt rośnie więc najlepiej przygotujcie dwie . Wyrzuty sumienia będą … ale smacznego!!!
SKŁADNIKI:
4 jajka duże ( oddzielić żółtka od białek)
3/4 szklanki cukru
3 szklanki mąki ( tortowej)
1 kostka masła
1 czubata łyzeczka proszku do pieczenia
cukier waniliowy
4-5 łyżek kakao
1 słoik ( 250ml – 300ml) powideł śliwkowych lub innego kwaśnego dżemu
do bezy na wierzch:
3/4 szklanki cukru pudru
szczypta soli
PRZYGOTOWANIE:
Ciasto:
Do miski przesiewam mąkę, dodaję cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia. Dodaję 4 żółtka oraz pokrojone masło. Białka pozostawiam do ubicia bezy.
Zagniatam ciasto – jeśli będzie trudno się zagniatało można dodać łyżkę śmietany lub jogurtu. Ciasto musi być jednolite i dobrze zagniecione, nie powinno się rozpadać.
Dzielę ciasto na 3 części:
część 1 - do wyłożenia na spód formy ( ta część wychodzi mi trochę większa)
część 2 - zagniatam ją dodatkowo z kakao
część 3 – pozostawiam do wykonania kruszonki
Beza:
Do białek dodaję szczyptę soli i cukier puder ( można dodać dodatkowe białko wówczas beza będzie bardziej okazała). Całość ubijam aż piana będzie sztywna.
Złożenie ciasta: 
Formę o średnicy 30 cm wylepiam ciastem ( część 1), na to wykładam powidła. Następnie ścieram na tarce, na grubych oczkach ciasto kakaowe ( część 2) tak aby ciastem przykryć powidła. Wykładam bezę, rozprowadzam ją równomiernie. Na sam wierzch ścieram na tej samej tarce ciasto część 3
Całość piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, pieczenie góra dół przez około 45 minut.